4.B v Táboře

Protože se ve čtvrté třídě seznamujeme s obdobím husitů, vydali jsme se přímo do města Tábora.

Cestovali jsme veřejnou dopravou a znovu si tak užili oblíbené „žluté“ autobusy, metro i vlaky.

V Táboře jsme nezaháleli. Stihli jsme si prohlédnout nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě Jordán a Vodárenskou věž. Do ní se voda dostávala pomocí unikátního čerpacího zařízení.

Ve filmové zbrojnici jsme si mohli vyzkoušet brnění a zbraně používané při natáčení historických filmů. Překvapilo nás, že mnoho exponátů bylo vyrobeno přímo na míru pro slavné herce, jako je třeba Tom Cruise.

Dále jsme mohli obdivovat, co lidé dokáží vytvořit z marcipánu a čokolády. Že to není jednoduché, jsme se sami přesvědčili.

Protože se blízko Tábora nachází Chýnovská jeskyně, vydali jsme se na průzkum i tam. Netopýry jsme už nestihli, ale zaujaly nás mramorové zdi a strmé schody v podzemí.

Nejdéle jsme se věnovali získávání informací o husitech a vzniku města. Prošli jsme si spletité chodby táborského podzemí a obdivovali klenbu v našem druhém největším gotickém sále. Zjistili jsme, kdo byl Jan Žižka i jak žil Jan Hus. Zjišťovali jsme, jak se stavěly a využívaly hradby, jak a s čím husité bojovali nebo jak žili lidé ve středověku. Víme už, kdo byli kališníci či křižáci a proč spolu bojovali.

Na závěr jsme přijali pozvání do třetí nejstarší hvězdárny. Pro většinu z nás to byl nečekaný zážitek.

V neposlední řadě jsme byli nadšení, že může být opět několik dní spolu. Už se těšíme na příští výpravu.